DÖVME BAKIMI NASIL YAPILIR ?

DÖVME BAKIMI

Dövmenizin bitiminden 2 saat sonra bandajı çıkartın. Önce ellerinizi sabunlayın, sonra dövmenizi ılık su ve sıvı sabunla yıkayın. Soğuk suyla durulayın ve kağıt havlu ile kurulayın. İnce bir tabaka Bepanthen Merhem sürün ve tekrar bandajlayın. Bandajı aynı şekilde sabah akşam değiştirerek 3 gün devam edin. 3 günden sonra sarmayın fakat merhem sürmeye devam edin. İlk 15 gün sabah akşam; sonraki 15 gün günde bir kez yeterli olacaktır. Her zaman merhemi ince bir tabaka sürmeye özen gösterin.

İlk 3 gün boyunca dövmenizden sarı lenf sıvısı ve biraz da boya gelmesi normaldir. Bu bağışıklık sisteminizin çalıştığını ve vücudunuzun fazla boyayı attığını gösterir. Endişelenecek bir durum değildir.

3-4 gün sonra ince bir tabaka deri soyulacaktır. Yolmaya çalışmayın. Duş alırken hafifce oğuşturarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra üzerinde pullanma veya çok küçük kabuklanma görülebilir. Bunları da yolmamalısınız.

Dövmeniz iyileşirken kaşınacaktır. Kaşımak yerine giysinizin üzerinden hafifce vurabilirsiniz veya etrafını (dövmenizin üzerini değil) parmak uçlarınızla (tırnak değil) oğuşturabilirsiniz.

Dövme yaptırdıktan sonra bir ay boyunca güneş banyosu, solaryum, havuz ve denizden uzak durmalısınız. Bize gelip ben 10 gün sonra havuza gittim bir şey olmadı demeniz öğütlerimizin gereksiz olduğu anlamına gelmez. Sadece o sefer şansınızın yaver gittiğini gösterir.

İlk bir ay dövmeniz için çok önemlidir. İyi bakarsanız ömrünüz boyunca güzel bir dövmeye sahip olursunuz. Aksi halde; ben 10 gün sonra güneşlendim bir şey olmadı ama dövmem niye bu renk demenizde dövmenizi geri getirmez.

Lütfen dövme yaptırırken tatil planlarınızı da düşünün. Ve unutmayın ilk aydan sonra da güneşlenirken her zaman dövmenizin olduğu bölgeye yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Aksi takdirde güneşin u.v. ışınları birkaç yıl içinde renklerin solmasına sebep olacaktır.

Leave your comments

0
terms and conditions.

Comments